Malarstwo naskalne - prace plastyczne w klimacie jaskiniowych malowideł
Współcześnie galerie sztuki to specjalnie wydzielone miejsca, w których artyści prezentują swoje dzieła: obrazy, rzeźby, rysunki. Jednak najstarsze dzieła sztuki - malowidła i rysunki naskalne, były tworzone na ścianach jaskiń. Prawdopodobnie spełniały ważne funkcje magiczne. Tworzone były w czasach prehistorycznych. Prehistoria to najstarszy okres dziejów ludzkości, w której nie znano jeszcze pisma, dlatego wiedzę o nim czerpiemy z wykopalisk archeologicznych.
Najwięcej jaskiń, w których odkryto malarstwo prehistoryczne, znajduje się na obszarze dzisiejszej Francji i Hiszpanii. Do najbardziej znanych należą: jaskinia w Altamirze (odkryta w XIX wieku), jaskinia w Lascaux (odkryta w 1940 r).
Początkowo w malarstwie bardzo rzadko występowała postać ludzka. Dlatego w jaskiniach z okresu paleolitu widzimy bardzo realistyczne odwzorowanie postaci zwierzęcych, zazwyczaj z profilu i uchwyconych w ruchu, zaś postacie ludzkie były pomijane, a jak się już pojawiały to były malowane schematycznie.
Wszystkie przedstawione prace uczniów wykonane były w większości na szarych tekturkach imitujących fakturę skalnej ściany. Kontury zwierząt narysowane zostały czarną kredką pastelową, delikatnie i gdzieniegdzie rozmazaną palcem. Innymi kolorami pasteli zabarwione są delikatnie postacie, zwierzęta oraz tło.