Informacja Administratora

”Balladyna” – sztuka wystawiona przez szkolne koło teatralne – ”Frajda”

W dniu 19 kwietnia b.r. uczestniczki koła teatralnego "Frajda" wystawiły swoją ostatnią już sztukę. Była nią "Balladyna" wyreżyserowana na podstawie tragedii Juliusza Słowackiego.

Spektakl mogli obejrzeć wszyscy uczniowie klas 6-8. Aktorkom bardzo zależało na pokazaniu efektów swojej pracy także rodzicom, dlatego w dn. 25 kwietnia w godzinach popołudniowych wystąpiły ponownie.

Na widowni oprócz rodzin aktorek zasiedli inni rodzice uczniów naszej szkoły. Występ zakończył się owacjami na stojąco i wręczeniem kwiatów aktorkom oraz opiekunce koła teatralnego, p. Małgorzacie Stefańskiej.

Recenzja przedstawienia pt. "Balladyna"

W dniu 19 kwietnia 2023 r. podczas czwartej godziny lekcyjnej klasa 8c miała przyjemność obejrzeć przedstawienie pt. "Balladyna" wyreżyserowane na podstawie utworu pod tym samym tytułem autorstwa Juliusza Słowackiego.

Odbyło się ono w sali teatralnej naszej szkoły. Wystąpiły w nim młode aktorki: Olga Błońska, Karolina Odyniec, Klaudia Kłys, Marcelina Shohag, Julia Zaborowska, Karina Miązek, Satya Szymczyk oraz Sara Czerwińska – uczestniczki koła teatralnego. Sztuka powstała pod czujnym okiem pani reżyser - Małgorzaty Stefańskiej.

Spektakl pokazywał kontrast pomiędzy siostrami – Aliną i Balladyną - oraz to, jak destrukcjyna może być bezwględna chęć dążenia do władzy i doprowadzić do nieszczęścia.

Pomimo stresu związanego z opanowaniem przestarzałego tekstu aktorki świetnie sobie poradziły. Muzyka i światła budowały klimat grozy oraz idealnie komponowały się z odgrywanymi scenami. Kostiumy były dopasowane do każdej z postaci. Scenografia ukazywała miejsca akcji – chatę Wdowy i okolice jeziora Gopło - i sprawiała, że mogliśmy przenieść się do świata tej lektury.

Scenariusz został napisany na podstawie fragmentu utworu pt. "Balladyna". Dziewczyny bezbłędnie zagrały swoje role, doskonale znały tekst, a w intonacji ich głosów było słychać wiele emocji, dzięki czemu mogliśmy lepiej wczuć się w fabułę. Warto dodać, że aktorki podczas wypowiadania swoich kwestii wykonywały ruch sceniczny uzupełniony intensywna gestykulacją.

Wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, a dla uczniów była to świetna powtórka do egzaminu ósmoklasisty. Bardzo nam się podobało i chętnie obejrzelibyśmy go ponownie.

Karolina Andryszczak i Natalia Anyszewska, kl. 8c.